prawnego posiada osoba, która została wpisana na listę radców prawnych przez okręgową izbę. Warunkiem koniecznym do spełnienia żeby zostać radcą prawnym jest ukończenie magisterskich studiów prawniczych. Kolejnym wymaganym krokiem do zostania radcą jest odbycie specjalnej radcowskiej aplikacji, która kończy się specjalnym pisemnym egzaminem. Po zdaniu egzaminu radcowskiego dana osoba może pracować w zawodzie radcy prawnego po wpisaniu na specjalną listę. Droga do zostania radcą prawnym nie jest więc łatwa i wymaga posiadania określonych kwalifikacji. Kancelaria prawna, która jest miejscem wykonywania pracy między innymi radcy prawnego, oferuje szeroki zakres usług w ramach świadczenia pomocy prawnej klientom. Zawód radcy prawnego jest zakwalifikowany do tak zwanych wolnych zawodów zaufania publicznego.
Kto udziela porad prawnych
Kancelaria prawna oferuje różne usługi prawne, w tym udzielanie porad prawnych. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że to właśnie udzielanie porad prawnych jest głównym zadaniem kancelarii prawnych. Same kancelarie można podzielić na kancelarie adwokackie oraz kancelarie radców prawnych, które mogą się od siebie różnić nieco zakresem świadczonych usług. Z porad prawnych korzysta wielu przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych. Usługa kancelarii prawnych z zakresu udzielania porad prawnych jest szeroko rozumiana i dotyczy różnych gałęzi prawa. Udzielenie porady prawnej jest zależne od rodzaju prowadzonej sprawy, dlatego sama wycena takiej usługi jest również zależna od sprawy. Ponadto niektóre kancelarie posiadają w swojej ofercie opcję stałej współpracy z klientem w sprawach prawnych. Z usługi polegającej na regularnym udzielaniu porad prawnych najczęściej korzystają przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, ponieważ jest to wygodne rozwiązanie zapewniające stałą obsługę prawną.
Radca prawny a adwokat
Zawód radcy prawnego oraz adwokata należą do zawodów prawniczych. Zarówno adwokat, jak i radca prawny mogą wykonywać swoje obowiązki w kancelarii prawnej. Sam zakres świadczonych usług prawnych przez radców oraz adwokatów jest do siebie bardzo zbliżony, gdyż polega głównie na świadczeniu porad i pomocy prawnej. Istnieje jednak jedna, bardzo wyraźna różnica, pomiędzy tymi dwoma zawodami prawniczymi. Zawód radcy prawnego od zawodu adwokata różni się tym, że radca prawny posiada możliwość wykonywania zawodu przy jednoczesnym pozostawaniu w stosunku pracy. Ponadto zawód radcy prawnego zalicza się do tak zwanych zawodów wolnych zaufania publicznego. Ciekawostką jest fakt, że podział na radców oraz adwokatów ma znaczenie jedynie historyczne, przez co postuluje się połączenie tych dwóch zawodów w jedno. Radca prawny, tak samo jak adwokat, może pełnić funkcję obrońcy w procesie karnym, ale tylko wtedy, kiedy nie pozostaje w stosunku pracy. Kancelaria prawna adwokacka oraz radcy prawnego posiadają podobny zakres usług.
Klasyfikacja zawodów prawniczych
Istnieje wiele zawodów i specjalizacji prawniczych, wśród których można wyróżnić profesje, takie jak adwokat, radca prawny, prokurator. Najbardziej znanym kryterium podziału zawodów prawniczych jest podział ze względu na kryterium interesu, czyli na prawników interesu publicznego, jak prokurator, oraz na prawników interesu prywatnego, jak adwokat i radca prawny. Istnieją także inne kryteria klasyfikacji zawodów prawniczych, takie jak na przykład kryterium funkcji, kryterium przedmiotu czy kryterium kultury prawnej. Każde kryterium klasyfikacji zawodów prawniczych posiada własne wytyczne. Kryterium funkcji to podział prawników ze względu na pełnioną rolę społeczną, natomiast kryterium kultury prawnej oznacza przynależność prawnika do określonej struktury. Zawód radcy prawnego, którego miejscem pracy może być kancelaria prawna, jest wydzielony ze względu na kryterium interesu, a konkretnie interesu prywatnego. Tacy prawnicy działają w sektorze prawa prywatnego, czyli mogą służyć poradami prawnymi indywidualnym klientom.